Pajzsmirigy

A pajzsmirigy ( glandula thyroidea ) a gége és légcső felső részének két oldalán elhelyezkedő, pillangó alakú, lebenyes szerkezetű mirigy. A jobb és bal oldali mirigylebenyt a gégefő magasságában a középlebeny köti össze. Két szélső oldala a nyaki verőér és nyaki visszér hüvelyével érintkezik. A tömött tapintatú, dudoros felszínű mirigyállományt kötőszövetes tok fogja körül. A pajzsmirigy szövetét kötőszövetes sövények tagolják kisebb - nagyobb, szabálytalan alakú egységekre, lebenykékre. A szövetállomány alapegysége a pajzsmirigytüsző. A pajzsmirigy-tüszőt felépítő köbhámsejtek viszkózus, jódozott fehérjét tartalmazó anyagot termelnek, amely hólyagszerű képződménnyé alakítja a pajzsmirigytüszőt. A pajzsmirigy működését serkentő hipofízishormon, a thyreoid stimuláló hormon (TSH) hatására a tireoglobulinból tiroxin-hormon képződik. A tireoglobin-tiroxin átalakulás folyamata mindmáig nem teljesen ismert. A hajszálerekkel sűrűn átszőtt pajzsmirigy érellátása igen jó.  A pajzsmirigy jódtartalmú trijódtironin (T3) és tiroxin (T4) hormont termel.

PajzsmirigyA normális pajzsmirigyműködéshez megfelelő mennyiségű jód szükséges. Ha a szervezetbe nem jut elegendő mennyiségű jód, a pajzsmirigy hormontermelése elégtelen. A pajzsmirigy szövetállománya ilyenkor kompenzatorikusan megnövekszik, strúma alakul ki. A strúma különösen gyakori azokon a területeken, ahol az ivóvíz nem tartalmaz elegendő jódot.


A pajzsmirigy feladata:
A pajzsmirigy belső elválasztású mirigy, az általa termelt hormonok közvetlenül a véráramba kerülnek. A pajzsmirigy hormonjai befolyásolják az anyagcserét. A pajzsmirigyhormonok serkentik a szénhidrát-, a fehérje-, és a zsíranyagcserét, valamint növelik a szimpatikus idegrendszer adrenalin iránti érzékenységét. A pajzsmirigyhormonok a normális növekedési folyamatban is fontos szerepet játszanak.

A pajzsmirigy által termelt hormonok:
A pajzsmirigy hormontermelését a középagy irányítja. A tiroxintermelést a hipofízis serkentő hormonja, a tyhreoid stimuláló hormon (TSH) szabályozza. A hormontermelés igen finom szabályozó-visszajelentő- mechanizmus alapján történik. 

-Ha a vérben kevés pajzsmirigyhormon található, a hypo-talamusban megindul a tireotropin releasing hormon (TRH) termelődése. A TRH hatására a hipofízis TSH hormont termel. A TSH hatására a pajzsmirigy a jódtartalmú thyreoglobbulinból aktív pajzsmirigyhormont trijódtironint- (T3) és tiroxint (T4) termel. A pajzsmirigyhormonok közvetlenül a vérkeringésbe jutnak.
-Ha a vér pajzsmirigyhormon-szintje elérte a normális mennyiséget, a hypo-talamusz threotropin releasing inhibiting hormont ( TRIH) termel. A TRIH hormon leállítja a hipofízis TSH termelését. Ennek hatására a pajzsmirigy T3 és T4 hormonjának termelődése megszűnik.

Pajzsmirigy problémák
Fokozott pajzsmirigyműködés:

Fokozott pajzsmirigyműködés (hyperthyreosis) esetén a pajzsmirigy hormontermelő aktivitása fokozott. A beteg nyugtalan, kedélyállapota felfokozott, keze remeg, verejtékezik,
tenyere nedves, pulzusa szapora, szeme fénylik, kidülled, hasmenése van, haja hullik. Általános állapota, erőnléte gyengül. Testsúlya csökken.

Csökkent pajzsmirigyműködés:
Csökkent pajzsmirigyműködés ( hypothyreosis ) esetén a pajzsmirigy hormontermelő aktivitása csökken. A beteg fázik, gyenge, aluszékony, pulzusa gyér, kedvtelen, szorulása van, testsúlya gyarapszik, kötőszövetei közt folyadék gyűlik fel ( myxoedema ). Szemrése szűk, ajkai duzzadtak.

Veszélyeztetett gyermekek:
A hiányos pajzsmirigy-működésű csecsemők és kisgyermekek általános testi és szellemi fejlődése súlyos zavart szenved. A veleszületett pajzsmirigy-elégtelenséget minél korábban kezelni kell.

Ajánlott termék: JODIS koncentrátum.

 

Új hozzászólás

Plain text

  • A HTML jelölők használata nem megengedett.
  • Engedélyezett HTML jelölők: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • A sorokat és bekezdéseket a rendszer automatikusan felismeri.
CAPTCHA
A kérdés azt vizsgálja, hogy élő látogató vagy robot szeretne-e belépni.